Halk Eğitim Mozaik Kursu

  Mozaik birbirinden farklı, üç boyutlu parçaları (taş,mine,cam v.b.) bir yüzey üzerinde yan yana getirerek resim oluşturma tekniğindeki ortaya çıkan görüntüye ”mozaik” denilir.Mozaik tasarımı süsleyici figürlerin meydana getirildiği modern tasarımlar olarak antik çağlardan günümüze kadar geliyor ,bugünü yarınlara da ulaştıran önemli pek çok fonksiyona sahiptir.

  Halk Eğitim ‘de bu sanatı herkesin gerçekleştirebileceği bir boyuta indirerek,eğlenceli bir şekilde sizlere sunuyoruz. Katılımcılar, farklı mozaik teknikleri kullanarak, kendine özgün el becerileri beceriler ile mekanları zenginleştirerek eğlenceli zaman geçiriyor.Bedri Rahmi Eyüboğlu, mozaik alanında çeşitli ürünler vererek, sonraki kuşaklara örnek olmuştur.Antakya ,bu sanat açısından büyük önem teşkil etmektedir.

  Ancak bu taş dizilişlerinde ışık yansımalar dikkate alındığından oluşan resim farklı bir özellik kazanmaktadır. Geometrik motifler,çeşitli hayvanlar, natürmortlar başlıca mozaik teknikleri arasında yer almaktadır.Işıkla bütünleşen bu sanat ,deseni oldugundan daha güzel ve gösterişli gösterir.

 

  • Kategori yok